Lékař
Jsem lékař a potřebuji zpracovat daňovou evidenci v Brně.
U lékaře, který provozuje nestátní zdravotnické zařízení, přichází v úvahu tři způsoby uplatňování nákladů a jejich evidence, případně vedení účetnictví.
Nejjednodušším způsobem je uplatnění paušálních nákladů podle § 7 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. V tom případě je lékař povinen vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti se samostatnou činností. Někdy je praktické vést i evidenci závazků a výdajů, tedy vlastně daňovou evidenci. Lékař pak na konci roku ví, jaké jsou jeho skutečné výdaje a má možnost se rozhodnout, zda je pro něho výhodnější uplatnit výdaje skutečné nebo paušální a ušetřit na dani z příjmů, sociálním a zdravotním pojištění. Změna ve způsobu uplatňování výdajů není však tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát, často je třeba podat dodatečné přiznání k dani z příjmů. S tímto procesem máme bohaté zkušenosti a jsme schopni garantovat jeho správnost v souladu se zákonem o dani z příjmů.
Od roku 2013 je celková výše uplatněných paušálních výdajů u lékařů omezena na 800 000 Kč. Lékař také nemůže uplatnit slevu na dani na manželku 24 840 Kč a daňové zvýhodnění na vyživované dítě 13 404 Kč, pokud je dílčí základ daně s uplatněnými paušálními výdaji vyšší než 50% celkového základu daně.
Pokud lékař uplatňuje skutečné výdaje, je povinen vést daňovou evidenci (dříve jednoduché účetnictví) podle § 7b zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Na konci roku vždy porovnáváme skutečné náklady s paušálními a pokud je to pro vás výhodnější, umožníme vám uplatnit paušální náklady.
Lékař, který překročil obrat 25 mil. Kč nebo je zapsaný v obchodním rejstříku se stává účetní jednotkou a je povinen vést podvojné účetnictví podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví. Samostatně pracující lékař běžně nemá povinnost vést účetnictví.